Polecane

Pierwsze wakacje z psem. HolandiaWracamy po dłuższej przerwie, spowodowanej moimi przygotowaniami do obrony a następnie zasłużonym wypoczynkiem :) Tyle słowem wstępu, bo właśnie o owym wypoczynku będzie na blogu w najbliższym czasie :) 

      W tym roku był to nasze pierwsze wakacje z Moką. Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się gdzie wybrać się z psem na wakacje. W miejsce wchodziła raczej Polska i tu zastanawialiśmy się wraz z M. czy postawić na góry czy jednak na morze. Każde z miejsc rozpatrywaliśmy pod względem psa: Jaka może być pogoda lub jaka może nas zaskoczyć? Co w danym miejscu można robić z psem i czy Moka da radę? Czy w miejscu, w którym się zatrzymamy będzie tłoczno? Ponadto dochodziły pytania związane z noclegiem czy miejscami, gdzie pies może iść razem z nami. Było trochę za i przeciw zarówno jednemu jak i drugiemu miejscu, lecz w ostateczności postawiliśmy na zupełnie inny kierunek. Skorzystaliśmy z zaproszenia mojej kuzynki, aby odwiedzić jej rodzinkę w Holandii :) Wyjazd wydał się tym bardziej świetny, ponieważ na miejscu czekał na Mokę psi kumpel - Mały :)Aby móc zabrać psa ze sobą do Holandii należy pamiętać o:
 • ważnym Paszporcie UE 
 • zaczipowaniu psa 
 • ważnym szczepieniu przeciw wściekliźnie (minimum 21 dni przed wyjazdem), szczepienie musi zostać odnotowane przez weterynarza w paszporcie. Dodatkowo na stronie NVWA, przeczytać możemy, że do Holandii nie możemy przywieźć psa poniżej 3 miesiąca życia, nawet jeśli jest zaszczepiony.
Z naszego doświadczenia dodam, że szczepienie psa musi zostać wykonane po zaczipowaniu. Z tego względu, Moka mimo ważnego szczepienia przeciw wściekliźnie, musiała zostać zaszczepiona ponownie minimum 21 dni przed wyjazdem.

Wyruszyliśmy ok. 6 rano a podróż wraz z dwoma postojami zajęła nam ok. 10-11 godzin. Naszym miejscem docelowym w Holandii było Goedereede w prowincji Zuid-Holland. Stamtąd planowaliśmy jednodniowe wypady głównie w towarzystwie Moki :) Poza zwiedzeniem Goedereede odwiedziliśmy  pobliskie miasto Brielle trochę dalej Goudę oraz Amsterdam (niestety bez Moki). Oprócz tego wybraliśmy się zobaczyć słynne wiatraki w Kinderdijk. Jednym z najpiękniejszych miejsc była dla mnie plaża w Ouddorp. Oprócz tego udało nam się kilka razy załapać na psie wypady po okolicy z Małym i jego właścicielami :) 

Ogólne wrażenie dotyczące psów i psiarzy w Holandii? 
Psiaki widać wszędzie bez względu na to czy to małe miasteczko czy stolica, plaża czy ulica. Widzieliśmy osoby wyprowadzające zarówno jednego psa jak i sześć na raz! Psy są lubiane i w wielu miejscach akceptowane. Przez cały dziesięciodniowy pobyt mieliśmy tylko jedną sytuację gdzie ktoś krzywo popatrzył na psa przebywającego pod naszą opieką. Osobiście bardzo podobają mi się jasno określone zasady dotyczące psów, odnośnie tego czy mogą one przebywać na danym terenie czy też nie.


Co warto wiedzieć wybierając się z psem do Holandii:

 • obowiązek sprzątania nieczystości po psie - doskonale znany nam z Polski. Zawsze staramy się mieć przy sobie woreczki na koopy, zawsze staramy się również sprzątać po Moce. Holandia nas bardzo miło zaskoczyła, ponieważ w kilku miejscach widzieliśmy tak zwane psie pakiety z dostępnymi woreczkami. 
 • losloopgebieden lub hondenlosloopgebieden - wyznaczone miejsca przeznaczone dla psów gdzie mogą biegać bez smyczy. Miejsca te oznaczone są znakami, my widzieliśmy tabliczkę z napisem oraz z grafiką psa na niebieskim tle. 
 • hond aan de leiband - miejsca gdzie psy mogą przebywać, ale muszą być na smyczy. My widzieliśmy niebieski okrąg z grafiką psa na smyczy np. przy wejściu na plażę.
 • verboden voor honden - żeby nie było za miło, miejsca oznaczone tym napisem oraz znajomym znakiem przekreślonego psa w czerwonym okręgu - miejsca z zakazem wstępu dla psów. Spotkaliśmy się z nim podczas spacerowania z Moką po centrum Goudy w pobliżu kościoła.
 • 2 tygodnie - jeśli przebywamy na terenie Holandii powyżej tego okresu czasu z psem, jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia faktu posiadania psa
Za niestosowanie się do powyższych można narazić się na mandat. 

Wszelkie informacje dotyczące posiadania oraz podróżowania z psem do Holandii można znaleźć na:

http://www.chipjedier.nl/


W kolejnych postach postaram się pokazać Wam jak spędzaliśmy czas w kraju słynącym z wiatraków, chodaków i sera :) 

W komentarzach koniecznie dajcie znać gdzie Wy w tym roku spędzaliście lub planujecie spędzać wakacje! :)@psim_tropem

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie wakacje z psiakiem również są możliwe, gdyż jest wiele przyjaznych miejsc w których akceptują zwierzęta. Osobiście uważam, że jeszcze bardzo ważnym aspektem jest również posiadanie ubezpieczenia na wakacje https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wakacje/ które może się przydać w każdym momencie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie również ten czas jest bardzo ważny i jestem jeszcze zdania, że na pewno fajnie jest wiedzieć jak spędzić taki okres. Sama bardzo chętnie wypożyczam przyczepę kempingową z https://autocampingi.pl/ i wiem, że to jest bardzo dobry wybór.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty